Rolnictwo ekologiczne to ciągle bardzo modne pojęcie, za którym kryje się system gospodarowania o zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej. Generalnie ta produkcja powinna być przyjazna środowisku i wykorzystywać naturalne procesy, które zachodzą w przyrodzie, przy jednoczesnym, maksymalnym ograniczeniu stosowania środków przemysłowych.
Techniki ekorolnictwa
W zakresie uprawy roÅ›lin powinno siÄ™ np. stosować nawozy wytworzone we wÅ‚asnym gospodarstwie lub w innych gospodarstwach ekologicznych, stosować ekologiczny materiaÅ‚ siewny, odchwaszczać mechanicznie, bez użycia chemicznych preparatów. W przypadku zwierzÄ…t ważne jest zapewnienie im odpowiedniego dostÄ™pu do wybiegów i pastwisk, przestrzeganie odpowiedniej obsady (na 1 ha nie wiÄ™cej niż 1,5 DJP), karmić je tylko paszami wytworzonymi metodami ekologicznymi, pochodzÄ…cymi np. z wÅ‚asnego gospodarstwa oraz leczyć metodami naturalnymi. Ale rolnictwo ekologiczne to nie tylko hodowla roÅ›lin i zwierzÄ…t, to także przetwarzanie produktów, które siÄ™ uzyskuje w gospodarstwie rolnym. Wiąże siÄ™ to m.in. z tym, że nie wolno stosować żadnych syntetycznych dodatków czy substancji (konserwantów, barwników, przeciwutleniaczy itd.), a jedyne dopuszczalne metody to metody tradycyjne: mechaniczne, fizyczne i fermentacyjne.Â
Możliwości i korzyści
Przestawienie się na ekorolnictwo średnio trwa 2 lata, a w przypadku upraw wieloletnich – 3 lata. To czas na to, aby osiągnąć ekologiczną równowagę w gospodarstwie. Spełniając te warunki i pozyskując odpowiedni certyfikat (przyznawany za spełnienie określonych kryteriów i standardów) można wprowadzać do obrotu niezwykle ostatnio pożądaną przez konsumentów żywność ekologiczną. Prowadzenie ekologicznego gospodarstwa umożliwia również staranie się o dopłatę, poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Stosowanie tego rodzaju polityki w gospodarstwie rolnym w efekcie będzie dawało płody wysokiej jakości biologicznej, które śmiało można porównać do tych, które wytwarzane są w naturalnych ekosystemach.