Jak cenny jest czas, wie z pewnością każdy rolnik. Dlatego też szuka zapewne takich rozwiązań, które pozwolą mu szybko i skutecznie nawodnić każdy hektar, który posiada.
Rodzaje nawadniania
W zależnoÅ›ci od tego, jak rozprowadzana jest woda nawadnianie można podzielić na bruzdowe, które stosuje siÄ™ na gruntach ornych – woda wprowadzana jest do specjalnie wykonanych bruzd i przesiÄ…ka do gleby oraz deszczowniane, czyli nawadnianie za pomocÄ… sztucznego deszczu wytwarzanego przez deszczowniÄ™. Wyróżnia siÄ™ także podsiÄ…kowe najlepsze dla użytków rolnych oraz przesiÄ…kowe – doprowadzenie wody do głębszych warstw nastÄ™puje za pomocÄ… specjalnych rurociÄ…gów. Inne rodzaje to stokowe – woda spÅ‚ywa po powierzchni o okreÅ›lonym spadku i zalewowe – woda wlewana jest do specjalnie utworzonych kwater, wsiÄ…ka w glebÄ™, a jej nadmiar jest odprowadzany do rowów odwadniajÄ…cych. Nawadnianie kroplowe z kolei oznacza, że przy roÅ›linach umiejscawia siÄ™ przewody zaopatrzone w dozatory kroplowe, którymi przecieka woda. To idealne rozwiÄ…zanie dla sadów, upraw szklarniowych oraz polowych.
Jaka technika będzie najlepsza?
Do wyboru jest wiele technik podlewania, które dopasowuje się zazwyczaj pod gatunki roślin, ich potrzeby oraz wielkość nawadnianego terenu. Do upraw warzywnych czy ochrony antyprzymrozkowej na plantacjach można np. skorzystać ze zraszaczy młoteczkowych, metalowych albo plastikowych, które mają różny promień zraszania. Do wyboru są sektorowe lub pełnozakresowe. Sezonowe uprawy rzędowe można nawadniać za pomocą taśm kroplujących. Do wieloletnich upraw rzędowych lepiej sprawdzi się za to system linii kroplujących. Ta opcja dedykowana jest również sadom. Powoli, ale za to precyzyjnie dostarczy roślinom wody i zapewni właściwą do ich rozwoju wilgotność w strefie korzeniowej. Najwygodniejszym rozwiązaniem są więc automatyczne systemy nawadniające, którymi można objąć obszar od kilku arów aż po kilka tysięcy hektarów. Dziś są już ta projektowane, że do swojego działania nie wymagają specjalnie dużego źródła wody. Jednocześnie poprzez automatyczne dostarczanie wody nie niszczą roślin, dozując ją w odpowiedniej ilości.