W każdej uprawie roślin ważny jest odczyn gleby. Od tego jak bardzo kwaśna jest ziemia zależy efektywność pobierania przez nie wody oraz składników pokarmowych, które będą kształtować optymalne warunki do ich rozwoju.
Oszacowanie odczynu
Większość roślin najlepiej rośnie na podłożu, które ma odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Aby więc uniknąć problemu w postaci zakwaszania gleby warto wcześniej dokonać odpowiednich pomiarów pH i na ich podstawie dopiero podjąć działania związane ze zmianą stopnia kwasowości. Warto to zrobić jeszcze przed nasadzeniem, bo inaczej nie damy roślinom szans na to, aby mogły urosnąć na danym podłożu. Odczyn pH to nic innego jak stosunek jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH. Gleba może być silnie kwaśna (pH poniżej 4,5), kwaśna (pH 4,6-5,5), lekko kwaśna (pH 5,6-6,5), obojętna (pH 6,6-7,2) lub zasadowa (pH powyżej 7,2).
Jak sprawdzić pH gleby?
Wystarczy pobrać próbki podłoża z kilku miejsc np. w ogrodzie czy na polu. Przyjmuje się, że na każde 100 m2 powinno być ich co najmniej 3-4 (im więcej – tym lepiej) z głębokości ok. 20 cm. Warto jednak pamiętać, aby nie robić tego zaraz po nawożeniu gleby.
Czym sprawdza siÄ™ odczyn gleby?
Do wyboru jest wiele różnych przyrządów, a sama czynność trwa zaledwie kilka minut. Można zaopatrzyć się w roztwory lub papierki lakmusowe, które w momencie kontaktu z ziemią zmieniają kolor. Innym rozwiązaniem są kwasomierze wielokrotnego użytku ze wskazówką, które umieszcza się w ziemi, a po ok. 1 minucie już pojawia się na nich wynik. Najbardziej dokładne dane dają przyrządy elektroniczne, które jednak kosztują już znacznie więcej niż inne metody sprawdzania pH podłoża.
Jak zmienić odczyn gleby mając już wyniki?
W przypadku zbyt dużego pH – dodać np. kwaśny torf, nawóz siarkowy albo azotowy. Odkwasić ją z kolei można wykorzystując wapno rolnicze, nawozy wapniowe lub kredę mieloną. Zmiana odczynu gleby nie jest możliwa na stałe, więc co jakiś czas trzeba sprawdzać jej pH.