Drony to latające urządzenia, które mają coraz większe zastosowanie w wielu dziedzinach. Wkroczyły również do rolnictwa, gdzie spełniają wiele pożytecznych funkcji. Wyposażone w specjalną kamerę multispektralną wykonują zdjęcia z powietrza w dwóch trybach i tym samym powstają dwa rodzaje map: klasyczną, w naturalnych kolorach oraz tzw. bliskiej podczerwieni. Obie mapy, nałożone na siebie, dają obraz stanu zdrowotności upraw. Tym samym można w bardziej ekonomiczny sposób zaplanować wydatki na nawożenie, podjąć działania w zakresie ratowania roślin, które chorują itd.
Wykorzystanie dronów
Monitorowanie sytuacji upraw z wykorzystaniem dronów jest też bardzo przydatne w sytuacji różnych klęsk żywiołowych i pozwala szybciej podejmować decyzje. Pomaga także szybciej zlokalizować zwierzynę, która również stanowi zagrożenie dla upraw i często jest powodem wielu szkód. Zdjęcia, które wykonują – ortofotomapy – mogą przydać się jako materiał dowodowy w staraniach o uzyskanie odszkodowania. Drony służą także do oprysków pól. Mogą to zrobić znacznie precyzyjniej i sprawniej niż człowiek czy specjalistyczna maszyna.
Drony w znacznie szybszy sposób niż człowiek „prześwietlą” kilku lub kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne i zbiorą wszelkie potrzebne dane na temat jego stanu. Dzięki tym latającym urządzeniom i na podstawie zgromadzonych przez nie materiałów zdjęciowych można również w dokładny sposób obliczyć wielkość terenów rolniczych, zrobić szacunek w zakresie planowanych upraw. Dokładne wymiary działek, które mogą dostarczyć drony, przydadzą się także w przypadku starań o dopłaty bezpośrednie do upraw.
Zastosowanie tych inteligentnych urządzeń w rolnictwie może być więc kolejnym krokiem ułatwiającym zarządzanie gospodarstwem na co dzień.